Téma 1 : Hormonální antikoncepce a její (ne)výhody

29. května 2016 v 10:00 | Jedna Buchta |  Tématovky
V minulém článku jste si mohli přečíst o mé cestě s hormonální antikoncepcí neboli HA.
Dneska bych ráda vypíchla v čem je fajn a v čem zase tak úplně ne. Jenom bych ráda upozornila, že jsou všechny vedlejší účinky HA individuální :) Tzn. že vy na tom můžete být jinak než většina jejích uživatelek.


+ Pokud nejste trubka, fakt neotěhotníte.
Brala jsem HA s přestávkami skoro 10 let a neotěhotněla jsem. A to jsem samozřejmě měla průšvihy, jako byla zapomenutá pilulka. Nicméně VŽDY jsem se v tomhle případě řídila příbalovým letákem a to vřele doporučuji i vám.

+ Máte-li pupínky, opustí vás.
Než jsem začala brát HA, měla jsem lehce problematickou pleť, která se braním HA zlepšila. Ovšem nebyla důvodem, proč jsem s ní začala a jako hlavní důvod bych to nedoporučovala žádné z vás. Na to jsou tady jiné hormonální přípravky, které jsou oproti HA krátkodobé, a proto tělo tolik neomámí.

+ Víte, kdy budete krvácet a ovlivníte, zda vůbec.
Během braní HA nemáte skutečnou menstruaci. Krvácení je způsobeno vynecháním pilulek. Super bonusem HA (já bych řekla, že snad tím největším) je to, že víte přesně, kdy přijde krvácení a můžete ovlivnit, zda vůbec přijde. Pokud se vám to zrovna nehodí, můžete brát prášky třeba 2 měsíce vkuse a krvácení prostě nepřijde. Déle bych nedoporučovala, i když znám slečny, co nekrváceli třeba rok. Já bych se toho bála.

---

- Po hormonální antikoncepci přiberete.
Četla jsem názory a to i od gynekologů, že se po antikoncepci nepřibírá, že slečna jen začne víc jíst nebo zadržuje vodu. Ok. Slečna začne víc jíst nebo zadržuje vodu VINOU antikoncepce, tudíž podle mého názoru se po antikoncepci prostě přibírá. Je to věc, se kterou musíte počítat. Já přibrala pokaždé. Na váhu to byly asi jen 3 kila, nicméně na objem jsem vypadala jako bych přibrala 10 kg. Jsem s největší pravděpodobností ten případ, který zadržuje vodu.

- Budete mít divné nálady.
Protivná. Náladová. Naštvaná. Rýpavá. Unavená. Bez energie. Nijaká.
Ta taková jsem často při braní HA byla.
Když jsem ji posledně vysadila, připadala jsem si jako v jiném světě. Neustále jsem se usmívala, byla jsem šťastná, nebyla jsem tolik unavená, měla jsem spoustu energie a chuť do života a na šmajchlování ♥ Prostě jako kdyby se najednou černobílý svět stal barevným a zářivým jako ve filmu Městečko Pleasantville :)

- Riskujete riziko různých onemocnění.
HA má příznivý vliv na premenstruační syndrom a působí preventivně proti karcinomu děložní sliznice a vaječníků.
Nicméně má i svá rizika. Kromě tolik obávané trombózy to mohou být i cévní mozkové příhody, zvýšení krevního tlaku nebo časté bolesti hlavy.

---

To jestli budete brát hormonální antikoncepci nebo ne je čistě jen na vás. Sama jsem jí brala dlouho a byla spokojená.
Jenomže bez ní budu spokojenější :)


Jaké (ne)výhody má podle vás hormonální antikoncepce?

antikoncepce vysazení krevní tlak váha příbírání oddálení menstruace náladovost
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Užíváš hormonální antikoncepci?

Ano
Ne
Chci s ní skončit

Komentáře

1 Vivian. Vivian. | 29. května 2016 v 20:10 | Reagovat

To opravdu záleží na jednotlivci. S pletí mi HA nepomohla vůbec a hodně jsem s ní přibrala a měla velké váhové výkyvy. Moje kamarádky po HA nepřibíraly a pleť se jim i trochu zlepšila (jedna ji měla opravdu skvělou).

Každopádně bych upravila první bod. Ani antina není 100% :-)

2 Jess Jess | Web | 30. května 2016 v 3:07 | Reagovat

Já měla HA jednou v životě. Na úpravu cyklu MS mi gynekolog asi ve 14 letech toto předepsal. Přibrala jsem, bolely mě nohy a popraskaly na nich žilky, tak jsem vysadila a od té doby nikdy.

3 Jedna buchta Jedna buchta | Web | 30. května 2016 v 8:40 | Reagovat

[1]: Určitě souhlasím s tím, že je vše individuální, ale všechny body v tomto článku jsem upravila nejen v závislosti na svých zkušenostech, ale na zkušenostech stovek diskutujících žen na internetu. Jakmile si přečteš témata, která se zabývají výhodami HA a pak témata zabývající se nevýhodami, pořád se setkáváš s tím samým :)
Za prvním bodem si také stojím, protože neznám nikoho, kdo by užíval hormonální antikoncepci přesně tak, jak se má a otěhotněl. To že má například holčina pár hodin po požití pilulky průjem a neví, že to vadí, je její vina a ona může za případné otěhotnění. Nikoliv HA. Kdyby totiž četla leták, dozvěděla by se, že v tom případě má jednat tak, jako by pilulku užít zapomněla :)

4 Jedna buchta Jedna buchta | Web | 30. května 2016 v 8:41 | Reagovat

[2]: Ano, s žilkami mám také potíže. Vlastně žilky i celulitida přišly poté, co jsem začala antikoncepci brát. Do té doby jsem nevěděla co to je celulitida :(

5 Vivian. Vivian. | 30. května 2016 v 17:14 | Reagovat

[3]: Jasně, chtěla jsem přidat taky něco z mého okolí. Akorát mě vždycky zaráželo, že mi kamarádky a doktor tvrdili, že mi to s pletí 100% pomůže a nic. Spousta lidí to bere jako samozřejmost. Aby od toho někdo nečekal zázraky :-)

6 quthin quthin | Web | 4. června 2016 v 8:14 | Reagovat

Ty nalady mam taky, ale nenapadlo me ze kvuli HA kort kdyz mam ted jinou tak mam ty nalady furt :/ heled asi tomu vic rozumis, mohla bys mi poradit, kdyz se prejim nejaky dny a pak vezmu HA ovlivni to nejak jeji účinek? Ja myslim ze se jen vstreba za trochu dyl ne?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama