Téma 1 : Hormonální antikoncepce a její vysazení

30. května 2016 v 10:24 | Jedna Buchta |  Tématovky
Hormonální antikoncepce obsahuje hormony. Logické, co? Tyto hormony ovšem ovlivňují v ženském těle víc věcí, než si umíme představit.
Pokud se rozhodnete vysadit hormonální antikoncepci, může se stát, že se toho hodně změní a to jak po psychické tak po fyzické stránce. Většina k lepšímu, ale je pár bodů, které zase tak příjemné nejsou. Na co se připravit a jak se bránit?


Menstruace? Kde nic tu nic.
Během užívání HA nemenstruujete, pouze krvácíte vlivem vynechání pilulky. Nedochází k ovulaci. Může se tedy stát, že než se tělo nastartuje, začnete ovulovat a také menstruovat, uběhne nějaký čas. Obecně platí, že by se menzes měl objevit do 3 měsíců, jinak je na místě návštěva gynekologa.
Co dělat? - berte kapky Gynex, Femigard nebo pijte Lymfodren či Kontryhelový čaj. To vám pomůže s tím, aby tělo začalo fungovat tak jak má. Ideální je začít některý z těchto pomocníků užívat ještě před vysazením.

Změní se váha.
Můžete zhubnout, a nebo i přibrat. Jedná se o hodně individuální věc, stejně jako v ostatních případech.
Co dělat? - začněte cvičit a dodržujte pitný režim. Také omezte přísun bílého pečiva a sladkostí. Uškodit to nemůže, jen pomoci :)

Vrátí se pupínky a libido.
Pokud byla HA nasazena v době, kdy se na vaší tváři vyskytovaly nevzhledné pupínky, může se stát, že se vám s vysazením antikoncepce vrátí. Stejně tak je to s vaší chutí na sex. S velkou pravděpodobností naberete druhý dech a sex zase začne dávat smysl :)
Co dělat? - na pupínky preventivně užívejte doplňky stravy, jako jsou například Biosil, pupalkový olej, GS Eladen nebo třeba obyčejný zinek. Na zvýšené libido to bude chtít jinou formu antikoncepce :)

Super plodnost.
Pokud nechcete brzy po vysazení chovat, začnete ihned s antikoncepcí jinou, protože žena je po vysazení HA při první ovulaci tzv. super plodná a je zde větší šance/riziko (podle toho, jak to máte) otěhotnění.
Co dělat? - začít se chránit včas jinak. Formy antikoncepce si zkusíme vyjmenovat v příštím článku :)

---

O vysazení hormonální antikoncepce byste se měla poradit se svým gynekologem, jestliže ji vysazujete proto, že na sobě pociťujete některý z nežadoucích účinků, máte obavy, že jste těhotná nebo jste jí brala i z jiných důvodů než je nechtěné těhotenství (např. cysty).

---


Jaké máte zkušenosti s vysazením antikoncepce?

antikoncepce vysazení femigard gynex zinek akné libido plodnost
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vivian. Vivian. | 30. května 2016 v 17:08 | Reagovat

Po vysazení naštěstí bylo všechno v pohodě :-)
Mnohem lepší je to, že nezadržuju vodu v těle (akorát teda, když mám své dny). Když jsem ji brala, tak mi lidi třeba i řekli, že vypadám, že jsem přibrala (i když ne) a že mám oteklé to a to.

2 Ginny . Ginny . | Web | 30. května 2016 v 18:42 | Reagovat

V životě sem zkusila brát antikoncepci jenom jednou a po zkušenosti bych to už nikdy neudělala . Takový šílenosti co provedla s mym tělem , bych nikomu nepřála . Po vysazení se mi pak ulevilo a vše se pomalu vrátilo do normálu , ale  antinu už vážně nikdy :/ Sice ty nervy , kdy se člověk klepe strachy , že může otěhotnět sou hrozný , ale za to to vážně nestojí :/

3 Jess Jess | Web | 1. června 2016 v 13:42 | Reagovat

Já brala HA jen chvilku, ale jak mi bylo špatně a byla jsem oteklá, hned jsem to vysadila a od té doby jsem toho odpůrcem. A to mi prý dali ty nejslabší hormony. Nedokážu si představit, jak by se tělo chovalo, kdybych měla silnější.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama