Téma 1 : Antikoncepce - jakou vybrat?

2. června 2016 v 9:05 | Jedna Buchta |  Tématovky
Pokusím se v tomto článku vyjmenovat všechny druhy antikoncepce, stručné vyjádřit jejich výhody a nevýhody a přidat jejich pearl index.

Pearl index je způsob vyjádření matematické spolehlivost antikoncepce při jejím perfektním používání.
Ukazuje, kolik žen ze 100 otěhotní během užívání dané antikoncepce.Hormonální antikoncepce
Patří sem jak pilulky, tak antikoncepční náplasti či injekce.
O pilulkách jsem již něco napsala v předešlém článku.
Pearl index hormonální antikoncepce je 0,1 - 0,9.


Nitroděložní tělísko
Vhodné spíše pro ženy, které již rodily.
Funguje na principu ´neustálého mini zánětu´ v děloze a proto je nemožné v tomto prostředí pro spermie dosáhnout cíle. Jeho pearl index je 0,2 - 2.Kondom
Pánská bariérová ochrana. Při správném používání velmi účinná. Její nevýhodou je snížená citlivost u některých můžu při styku a narušení spontánnosti sexu. Brání přenosu HIV a jiných pohlavních nemocí. Prezervativy mají pearl index 2 - 15.


Poševní pesar + spermicidy
Účinnost pesaru závisí na jeho správném umístění ženou do pochvy a dodržením zásad po styku. Spermicidy hubí a zpomalují spermie. Nevýhodou je to, že může být pesar umístěn v pochvě max. 24 hodin, styk tedy musí být plánovaný. U nás jsou dostupné poševní pesary Caya a Milex.
Poševní pesary a spermicid mají dohromady pearl index 2 - 18.


Cervikální pesar
Jedná se o klobouček, který si žena nasadí na děložní čípek. Stejně jako v předešlém případě je nutné nasadit jej dobře. Cervikální pesar může v děloze být až 48 hodin. Spolu se spermicidy se zvyšuje jeho účinnost. Cervikální pesar má pearl index 4 - 20.Spermicidní přípravky
Globule nebo krém, které se zavádějí cca 15 minut před stykem. Jejich nevýhodou je občasné pálení a také to, že je pro muže i ženu zakázáno se 2 hodiny před stykem mýt sprchovým gelem či mýdlem a pro ženu toto pravidlo platí další 2 hodiny po styku. Spermicidy mají pearl index 4 - 25.


---

Kromě antikoncepčních metod uvedených výše existuje i třeba metoda sledování plodných a neplodných dní. To se dělá nejen jejich počítáním, ale můžete také sledovat teplotu (při ovulaci se mění) nebo hlen. Protože žijeme v počítačové době, můžete najít i počítačové pomocníky právě na sledování plodných dnů. Najdete je pod názvem LadyComp či Cyclotest a internet se jen hemží kladnými názory. I já mám Cyclotest doma.
Také se praktikuje tzv. přerušovaná soulož, kdy muž neejakuluje do ženy, nicméně to bych nenazývala antikoncepční metodou. Je vhodná pro páry, kterým by miminko zase tolik nevadilo a hlavně pro může, co se už umí trochu ovládat.Jakou antikoncepci používáte vy a proč? :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jess Jess | Web | 2. června 2016 v 10:11 | Reagovat

My jsme praktikovali přerušovanou soulož a 4 roky bez otěhotnění. :-) A teď se těšíme na mimi. Za měsíc už prý budu vědět, jestli to je holka nebo kluk  :)

2 Terka Terka | Web | 2. června 2016 v 11:22 | Reagovat

Hodně jsem o těhle ochranných prostředcích slyšela, ale vzhledem ke svý konzervativnosti zůstanu u kondomu :D.

3 Jennifer Jennifer | Web | 2. června 2016 v 13:51 | Reagovat

ja som užívala niekoľko rokov HAK (tabletky)...neskôr som vysadila a s priateľom sme sa nechránili, teda praktizovali sme prerušovanú súlož, vďaka ktorej som teraz v 5 mesiaci tehotenstva :D :-) ako som ti už v minulom článku písala...:) ale je pravda že nejaký rôčik fungovala aj tá prerušovaná súlož...ale ak sa chce niekto chrániť, tak odporúčam niečo spoľahlivejšie :-) Pri HAK som bola úplne kľudná...

4 Hann. Hann. | Web | 13. června 2016 v 16:12 | Reagovat

Hormonální antikoncepci. Vlastně, kondom použil přítel pouze dvakrát, protože jsem byla praštěná, opila se a zvracela, takže prášek asi šel ven taky. Tak to byla taková jistota. Přerušovanou soulož bych asi psychicky nesnesla :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama